سينى كابل

سینی کابل

علت استفاده از سینی کابل :

سینی کابل و نردبان کابل روشهای ایده الی در نگهداشتن کابلها در شرایط مختلف هستند .به کمک آنها همراه با نگهداری می توان ظاهری بسیار آراسته را به دست آورد .با کشیدن کابلها به صورت افقی وعمودی می توان آنها را در مسیرهای مستقیم عبور داد،بدون آنکه نیازی به دور زدن تیرچه ها و دیگر موانع باشند. در ساختمانهایی با سقف کاذب ، سینی کابل روش ایده الی را برای سمی کشی از درون سقف ارائه می کند.

سینی کابل از به هم بستن طولهایی از سینی های فولادی گالوانیزه ، معمولا در قطعات ۳و۲ متری ،تشکیل می شود که قطعات مختلف به کمک اتصالات به هم وصل می شوند و در امتداد خمهای افقی و عمودی حرکت می کنند. وسایل نگهدارنده کمکی مختلفی نیز در دسترس است که تصاویر همراه آنان مراحل لازم را برای به هم پیوستن سینی ها نمایش می دهد. سینی کابل را می توان با اره کمانی برید و پس از بریدن پلیسه های باقی مانده را با استفاده از سوهان برداشت .قطعات آن با استفاده از نوارهای اتصال به هم بسته می شوند.این نوارها با پیچ و مهره گالوانیزه به سینی متصل می شوند.برخی از انواع ممکن است با استفاده از گیره های فلزی به هم متصل شوند.سینی های کوچک را می توان پس از بریدن دیواره کناری آن خم کرد.برای خم کردن سینی های بزرگ دستگاه خم کن مخصوص به کار می رود.

سینی کابل با قطعات ضخیم و نازک موجود است و برای انواع ضخیم تر می توان چندین متر بین نقطه اتکای آن فاصله داد .استفاده از چنین سینی هایی سبب صرفه جویی قابل ملاحظه ای در هزینه نصب می شود.

کابلهای غلاف دار یا زره دار که روی سینی کشیده می شوند نیازی به بسته شدن روی آن ندارد، به شرط آنکه در مکانهای غیر قابل دسترسی نصب شده باشند و امکان دستکاری آنها وجود نداشته باشد و همچنین با نظم آرایش یافته باشند،به طوری که مسیر هر کابل به راحتی قابل تشخیص باشد.

 

مشخصات فنى سینی کابل :

جهت حفاظت از کابل های برق ، انتخاب بهترین مسیر برای کابل کشی، تعمیرات احتمالی ، دوام بیشتر کابل ها و… در سیستم های انتقال انرژی از تجهیزی نظیر سینی و نردبان کابل استفاده می شود .

سینی کابل به طور معمول به پهنای ۱۰۰، ۱۵۰، ۲۰۰، ۲۵۰، ۳۰۰، ۴۰۰، ۵۰۰، ۶۰۰، ۷۰۰ و ۸۰۰ میلیمتر ساخته می شود.

متناسب با عرض سینی کابل یک سری کامل ساپورت و متعلقات نگهدارنده ارایه می گردد.

سینی های کابل برحسب نیاز از ورق های با ضخامت کمتر از ۱میلیمتر، ۱، ۱.۲۵، ۱.۵، ۱.۷۵، ۲، ۲.۵ میلی متر و با طول استاندارد ۲ متری ساخته می شوند.

سینی کابل به طور معمول دارای لبه های کناری ۳۰ ، ۴۰ ، ۵۰ میلیمتر برای افزایش مقاومت و تحمل بار می باشند.

تعداد خم لبه سینی کابل می تواند ۲ ، ۴ و یا ۶ خم باشد که افزایش تعداد خم ها سبب تحمل بار بیشتر توسط سینی کابل می گردد.

انتخاب دقیق و بهینه ابعاد سینی کابل ، تعداد خم های کناری ، ارتفاع لبه ها و ضخامت ورق مورد استفاده درجهت رسیدن به حداکثر کارایی و حداقل قیمت تمام شده در سینی کابل، بسیار مهم می باشد.

 

انواع سینی کابل گالوانیزه:

سینی کابل به همراه اتصالات و ملحقات آن براساس استانداردهای ASTM , AWS,BS, ISO, IEC ساخته می شوند. ورق های مورد استفاده باید یا به صورت گالوانیزه فابریک (ورق مورد استفاده در کارخانه تولیدی گالوانیزه شده است) باشند و یا ورق های فولادی که پس از عملیات برش،پانچ و خم کاری به صورت گرم عمقی گالوانیزه می شوند.

عملیات گالوانیزاسیون باعث یکنواخت و تمیز شدن سطح ورق به خصوص محل برش، پانچ و جوشکاری شده، از هرگونه زنگ زدگی و خوردگی جلوگیری می کند. این پوشش دارای وزنی در حدود ۶۰۰ گرم در متر مربع می باشد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *